Nowy członek rodziny – nowy pokój w domu
Kolejny członek rodziny to prawdziwa rewolucja w życiu wszystkich domowników. Noworodek w domu oznacza bowiem konieczność przearanżowania domowej przestrzeni. Czy warto od razu urządzać mu pokój dziecięcy? Co w takim wnętrzu powinno się znaleźć? Kupno jakich elementów wyposażenia można zostawić na potem? Podpowiadamy!
Własny pokoik czy kąt w sypialni rodziców?
Specjalnie wydzielony w sypialni kącik dla niemowlaka to opcja, którą wybiera wielu świeżo upieczonych rodziców. Powody mogą być różne: kwestie finansowe, brak miejsca w mieszkaniu, a także względy czysto praktyczne – to rozwiązanie pozwala bowiem mieć malucha przez cały czas na oku. W ciągu pierwszych miesięcy czy nawet lat życia dziecka taka opcja może się całkiem dobrze sprawdzać. Warto jednak pamiętać o tym, że przebywanie z maluchem 24 godziny na dobę może niekorzystnie wpłynąć na relacje i intymność pomiędzy rodzicami. Jeśli nie planujecie aranżować osobnego pokoju dziecięcego, dobrze jest stworzyć wydzielony w tym celu kącik. Porozstawiane po całej sypialni łóżeczko czy komoda do przewijania nie sprawdzą się w praktyce. Przy małym dziecku lepiej jest mieć wszystko zawsze pod ręką.
Pamiętaj, aby na przyjście dziecka na świat przygotować się odpowiednio wcześniej. Dobrym pomysłem jest przygotowanie listy rzeczy, które bezwzględnie trzeba zakupić. Zamiast klasycznego łóżeczka na początek może wystarczyć kosz mojżesza. Takie kosze mojżesza są stosunkowo tanie, a przy tym fenomenalnie dopasowują się do aktualnych potrzeb małego człowieka. Ograniczają przestrzeń wokół noworodka, dzięki czemu otulają go w trakcie spania. To tworzy warunki zbliżone do tych, jakie zna z wnętrza brzucha mamy. Jeśli masz w sypialni miejsce na łóżeczko, nie zapomnij o wyprawce: miękkiej pościeli, kocyku oraz poduszkach ozdobnych dla dziecka.
Aranżowanie pokoju niemowlaka
Jeżeli budżet oraz przestrzeń pozwalają Ci na zaaranżowanie osobnego pokoju dziecięcego, pierwszą i najważniejszą decyzją, przed jaką stoisz, jest wybór kolorów ścian. Dla małych dzieci najlepsze są pastele – delikatne żółcie, beże róże, niebieski, zieleń, a nawet biel. W przeciwieństwie do intensywnych kolorów te delikatne barwy uspokajają dziecko. Przy neutralnych ścianach znacznie łatwiej jest też przearanżować pokój w przyszłości bez konieczności organizowania remontu.
Aranżując pokój dla niemowlaka, zadbaj o kilka absolutnie niezbędnych mebli i dodatków:
- Bezpieczne łóżeczko dziecięce (najlepiej z regulowaną wysokością). Możesz je ozdobić baldachimem – to nie tylko gustowny dodatek, ale też sposób na lepsze przyciemnienie łóżeczka. Zobacz nasz poradnik o zakładaniu baldachimu na łóżeczko.
- Tekstylia – pościel, miękki kocyk dla dzieci, prześcieradło do łóżeczka i poduszki ozdobne dla dziecka. Tutaj panuje podobna zasada co w przypadku ścian: unikaj mocnych kolorów czy wyraźnych kontrastów. Co prawda świetnie sprawdzają się przy zabawkach, ale pościel powinna uspokajać i koić nerwy.
- Pojemna komoda – a najlepiej komoda z przewijakiem. To mebel typu dwa w jednym: wygodne szuflady sprawdzą się do trzymania ubranek, pieluch, zabawek, gadżetów i kosmetyków do pielęgnacji. Przewijak na komodę pozwala na szybkie przewijanie dziecka w wygodnej pozycji, bez obaw o kręgosłup rodziców.
- Kosz na pieluchy – wygodny i zamykany pojemnik na pieluchy to element obowiązkowy pokoiku niemowlaka. Nowoczesne kosze wyposażone są w systemy zatrzymywania zapachu oraz zabezpieczenia przed dziećmi, a także zapewniają higieniczne użytkowanie.
- Większy regał z półkami oraz usztywniane pudełka – przyda się do przechowywania rzeczy, których nie musisz mieć bezwzględnie pod ręką każdego dnia, np. zapasy pampersów, ubranka, prezenty, zabawki, pościel, kocyki itp.
Dziecko rośnie – co dokupić do jego pokoju?
W miarę jak maluch będzie rósł, możesz dokupować kolejne elementy wyposażenia pokoju dziecięcego. Kiedy Twoja pociecha zacznie samodzielnie podnosić główkę i interesować światem wokół, obowiązkowym gadżetem jest mata do zabawy dla dziecka. Nad matą możesz zainstalować stojak z grzechotkami i innymi zabawkami. Mata do zabawy dla dziecka przyda się także, kiedy maluszek już podrośnie i będzie mógł samodzielnie bawić się na podłodze. Kiedy dziecko zaczyna siedzieć, można także wyposażyć się w foteliki piankowe (a jeśli masz nieco więcej przestrzeni – sofki dla dziecka). Takie foteliki piankowe są genialnym miejscem do zabawy, oglądania książeczek, rysowania przy stoliku czy po prostu zwykłego odpoczynku. W końcu nawet małe dzieci lubią mieć miejsce zarezerwowane wyłącznie dla nich.
Przy aranżacji pokoju dla dziecka dobrze jest kierować się jedną zasadą – minimalizmem. Przyjście pociechy na świat wcale nie oznacza konieczności kupowania wszystkich mebli, dodatków i akcesoriów naraz. Znacznie lepiej jest zadbać o to, by to, w co już zainwestujemy, było absolutnie najwyższej jakości. W końcu naszym celem jest bezpieczeństwo malucha.
Komentarze
Aktualnie brak komentarzy!
Zostaw swój komenatarz