English site
DARMOWA WYSYŁKA OD 199 ZŁ!

Kąpiel niemowlaka – jak zrobić to dobrze?

person Opublikowano przez: Albero Admin list W: Blog Dnia: comment Komentarzy: 0 favorite Kliknięć: 1279

Kąpiel niemowlaka, a szczególnie pierwsza kąpiel, to bardzo duże przeżycie dla wszystkich rodziców. W końcu maluch jest bardzo kruchy, a nam wydaje się, że chwila nieostrożności czy drobny błąd, mogą skończyć się źle. Na całe szczęście ćwiczenie czyni mistrza! Dziś przychodzimy z najważniejszymi zasadami dotyczącymi kąpieli niemowlaka oraz jego pielęgnacji po kąpieli. Z tym poradnikiem wszystko stanie się prostsze. 

Wszystko pod ręką, czyli przygotuj się

Przed rozpoczęciem kąpieli i wlaniem wody, przygotuj wszystko, co będzie Ci potrzebne. Co powinno się znaleźć w takiej kąpielowej „wyprawce”? Przede wszystkim odpowiednie kosmetyki. Skóra noworodka jest znacznie cieńsza i dużo bardziej wrażliwa niż skóra dorosłego. Kosmetyki (czyli płyn lub żel do kąpieli oraz pielęgnacyjna oliwka bądź krem) muszą być przeznaczone dla noworodków. Poza kosmetykami przygotuj również przewijak, ręcznik lub okrycie kąpielowe do wytarcia maluszka, pampers lub pieluszkę, ubranko na zmianę, szczotkę do czesania niemowląt, termometr do sprawdzenia temperatury wody, wanienkę oraz mniejszą miseczkę z ciepłą, przegotowaną wodą do umycia twarzy. Warto mieć przy sobie również środki higieniczne, takie jak waciki, gaziki do pielęgnacji pępka, a także patyczki do wyczyszczenia uszu.

Miejsce i temperatura

Gdzie najwygodniej kąpać niemowlaka? Właściwie wszędzie. Najlepiej jednak robić to w łazience – większość łazienek pozbawiona jest okiem, dzięki czemu zmniejszamy szansę na ewentualny przeciąg. Warto robić to w takim miejscu, w którym będziesz mieć łatwy dostęp do przygotowanych akcesoriów. Ważne również, aby znalazł się kąt na stabilne ustawienie przewijaka. Dobrze, aby temperatura pomieszczenia oscylowała w granicach 22-25 stopni Celsjusza. Z kolei temperatura wody do kąpieli noworodka powinna wynosić około 37 stopni. Warto mieć pod ręką termometr, aby to swobodnie kontrolować. Nie zapominaj też o miseczce z wodą na umycie twarzy – ona także nie może być zbyt zimna. Postaraj się też, aby była to woda przegotowana. 

Okrycie kąpielowe Misiowe Sny

Prawidłowy przebieg kąpieli niemowlaka 

Kąpiel niemowlaka zacznij od toalety pępka oraz uszu. Po higienie uszu i pępka umieść ostrożnie maluszka w wanience i odczekaj chwilę. Woda w wanience nie powinna przekraczać wysokości około 10 cm. Pamiętaj, że kąpiel ma być przyjemnością. To nie tylko czynność higieniczna, ale też sposób na poznawanie przez dziecko własnego działa oraz nawiązywanie więzi z rodzicami. Kąpiel niemowlaka nie powinna trwać więcej niż 5 minut. W tym czasie kontroluj temperaturę wody. Kiedy włożysz dziecko do wanienki, stale podtrzymuj mu plecki, barki i główkę – tak, aby górna część ciała była nieco wyżej niż nóżki. Do mycia używaj tetry, miękkiej myjki lub po prostu ręki. Najwygodniej jest jedną ręką trzymać, a drugą myć i opłukiwać maluszka. Na koniec, przegotowaną wodą z osobnej miseczki umyj delikatnie twarz oraz główkę. 

Suszenie oraz pielęgnacja skóry

Czynności po kąpieli są równie ważnym etapem co sama kąpiel. Po wyjęciu dziecka z wanienki, ostrożnie połóż je na ręczniku. Jeszcze lepiej od tradycyjnych ręczników sprawdzają się jednak miękkie okrycia kąpielowe. Ich materiał, wielkość oraz krój dostosowane są specjalnie do potrzeb skóry niemowląt. Najlepiej wybierać te wykonane z termofroty. To fantastyczny materiał, który nie tylko jest szalenie przyjemny w dotyku, ale też doskonale chłonie wodę. Najważniejszym plusem okryć kąpielowych są jednak wszyte do nich kapturki, chroniące główkę malucha już od pierwszych dni życia. My szczególnie polecamy okrycia kąpielowe Pink Flowers, Dżungla oraz Misie z balonami. Takie okrycie świetnie otula całe ciało dziecka, pozwala je szybko wytrzeć i przygotować do dalszych czynności pielęgnacyjnych. Na koniec nawilż suchą skórę maluszka balsamem lub oliwką, nałóż pieluszkę i ubierz. Ostatnim etapem powinno być wyszczotkowanie włosów (jeśli je posiada), a następnie nałożenie czapeczki oraz przykrycie kocykiem, aby dziecko się nie wyziębiło. 

Okrycie kąpielowe Moja Gwiazdka

Kiedy i jak często kąpać noworodka?

Aktualne zalecenia pediatrów mówią, że noworodka należy myć kilka razy w tygodniu. Można robić to codziennie, ale nie jest to konieczne w ciągu pierwszych miesięcy życia. Należy jednak bezwzględnie przestrzegać zasady, aby codziennie maluszka przemywać, na przykład kawałkiem tetrowej pieluszki, zwilżonej w letniej wodzie. Częstotliwość kąpieli powinna być uzależniona od pory roku. Latem skóra dziecka bardziej się poci, więc częstsze mycie będzie tutaj niezbędne. Nie ma jednak znaczenia pora dnia kąpieli. Lekarze często jednak zalecają mycie niemowlaków wieczorem, gdyż jest to rytuał ułatwiający zasypianie. Dobrze pamiętać także, aby nie męczyć dziecka, które jest głodne, drażliwe lub senne. Taka kąpiel nie będzie wtedy dla niego pozytywnym doświadczeniem.

Kąpanie noworodka, chociaż początkowo może wydawać się trudne i wręcz przerażające, szybko staje się naturalną czynnością. Na początek należy tylko poznać podstawowe zasady, a także odpowiednio się przygotować, a mycie maluszka stanie się dla Was przyjemnym, wzmacniającym więzi doświadczeniem.

Komentarze

Aktualnie brak komentarzy!

Zostaw swój komenatarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
Załóż nowe konto
Masz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło