English site
DARMOWA WYSYŁKA OD 199 ZŁ!

Jak zapewnić dziecku spokojny sen w nocy?

person Opublikowano przez: Albero Admin list W: Blog Dnia: comment Komentarzy: 0 favorite Kliknięć: 893

Niespokojny, płytki i często przerywany sen maluszków spędza sen z powiek wielu rodzicom. W końcu sen to jedna z podstawowych potrzeb rosnącego i rozwijającego się dziecka. To właśnie wtedy jego organizm regeneruje się, a mózg przetwarza nowe informacje, jakie pochłonął w ciągu poprzedniego dnia. Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, aby pomóc swojemu dziecku polepszyć sen – od odpowiedniego otulacza dla niemowlaka czy zmiany wieczornych rytuałów aż po zadbanie o ukojenie zmysłów. Zobacz, jak zapewnić swojemu dziecku (a także sobie) spokojniejszą noc!

Otulacze, kocyki i kokony dla dziecka – zadbaj o poczucie bezpieczeństwa

Popularność kokonów dla dziecka, rożków, becików czy otulaczy stale rośnie wśród świeżo upieczonych rodziców. Najnowsze badania dowodzą bowiem, że takie szczelne otulenie dziecka daje mu poczucie bezpieczeństwa, które nie sposób osiągnąć za pomocą jedynie standardowej pościeli dla niemowląt. Przez pierwsze dwa miesiące życia (czyli do momentu, kiedy dziecko jeszcze nie przekręca się na brzuszek) najlepszym sposobem na otulenie i uspokojenie maluszka podczas snu, jest właśnie ciasne otulenie odpowiednio do tego przystosowanym materiałem. Stosowanie otulaczy dla niemowląt (my polecamy np. przepiękny otulacz Eco & Love PICNIC) daje szereg korzyści, z których najważniejszą jest wywołanie stanu absolutnej błogości (porównywalnej do czasów, kiedy dziecko było w brzuchu mamy). 

Co dla nieco większych dzieciaków?

Jeśli maluch zacznie się przewracać na brzuszek, a jego ruchy w nocy staną się coraz mniej przewidywalne, należy zrezygnować z otulaczy dla niemowląt. Jak więc sobie radzić? Tutaj warto zwrócić uwagę na dobranie odpowiedniej pościeli dla dzieci. To, pod czym dziecko śpi, jest niezmiernie ważne, a niewielu rodziców zdaje sobie z tego sprawę. Czasem zmiana poszewki kołdry malucha na taką z naturalnych materiałów może sprawić, że dziecko nagle przesypia całą noc. Niektórzy rodzice cenią sobie zastępowanie tradycyjnych kołderek śpiworkami dla niemowlaka. Śpiworki dla niemowlaków są fantastyczną opcją, jeśli dziecko często wykopuje kołdrę. Tutaj również należy dokładnie przejrzeć skład tkaniny, z jakiej śpiworek został wykonany. Idealny śpiworek dla niemowlaka ma właściwości antybakteryjne, antyalergiczne i termoizolacyjne, dzięki czemu zachowuje wewnątrz optymalną temperaturę, pomagającą w utrzymaniu spokojnego snu. My szczególnie polecamy dwa modele otulaczy marki Eco & Love: HAWAII oraz OCEAN.

Śpiworek do spania Nature&Love Rose

Temperatura, światło i dźwięki

Naukowcy od lat podkreślają, jak ważne są dla jakości naszego snu temperatura pomieszczenia, światło, a także liczba bodźców dźwiękowych, na jakie jesteśmy narażeni. Zbyt wysoka temperatura, zbyt duża ilość światła, a także zbyt dużo dźwięków sprawia, że nawet dorośli stają się rozdrażnieni, a ich sen – płytki i niespokojny. Nie powinno więc dziwić, że wszystkie te zasady dotyczą również (a właściwie – tym bardziej!) naszych dzieci. Przed położeniem malucha spać zadbaj o to, aby dokładnie przewietrzyć całe pomieszczenie. Temperatura nie powinna z kolei przekraczać 20 stopni Celsjusza. Jeśli powietrze jest bardzo suche (szczególnie w okresie grzewczym), warto zadbać o odpowiednie nawilżenie. Pokoik malucha powinien być możliwie jak najbardziej ciemny. Z doświadczenia wiemy jednak, że wiele dzieciaków po prostu boi się zasypiać samotnie w całkowitej ciemności. Z pomocą przychodzą tutaj wszelkiej maści niewielkie lampki nocne. Idealna lampka będzie dawała przytłumione, możliwie jak najdelikatniejsze światło, a także samoistnie zgaśnie po określonym czasie (stoper najlepiej ustawiać na 40 minut). Ostatnią, równie istotną kwestią jest dźwięk w pomieszczeniu. Większość dzieci nie lubi zasypiać w absolutnej ciszy. Dziś na rynku istnieje niemal nieograniczona liczba zabawek, tworzących biały szum, generujących dźwięki natury lub nakręcanych pozytywek z łagodnymi, kojącymi melodyjkami. Warto przetestować kilka z nich i samodzielnie sprawdzić, co uspokaja Twoje dziecko.

Rytuały nocne to podstawa

Każdy z nas potrzebuje rytuałów przed pójściem spać. Nie tylko powoli nas uspokajają, ale też dają sygnał organizmowi, że niedługo przyjdzie czas na regenerację. Z dziećmi jest dokładnie tak samo – im więcej powtarzalnych rytuałów wprowadzimy w ich rutynę, tym spokojniej i chętniej będą zasypiać. Pierwszym z nich jest możliwie jak najbardziej stała pora kładzenia maluszka. Oczywiście, przy noworodku jest to bardzo trudne, ale kiedy dziecko robi się starsze, dobrze jest przyzwyczajać jego organizm do stałych godzin spania. Warto pamiętać też o tak prozaicznych sprawach, jak karmienie czy zmiana pieluszki. Dziecko nie zaśnie bowiem z pustym brzuszkiem. Zwróć uwagę na to, czy niemowlak na pewno kończy posiłki (szczególnie te w czasie nocnego karmienia). Kolejną rzeczą, która często wybudza dzieci, jest mokra pieluszka. Jeśli więc sama kładziesz się później niż dziecko lub wstajesz w nocy do toalety, sprawdzaj, czy maluszek ma suchą pieluszkę.

Kokon niemowlęcy ZOO

Co jeszcze ukoi zmysły malucha?

Delikatny masaż, łagodne zapachy, ulubiony kocyk, smoczek – jest wiele trików, które warto się wprowadzić w życie, kiedy dziecko ma problemy ze snem. Masaż ciała z użyciem oliwki dla niemowląt fantastycznie relaksuje mięśnie oraz skórę, uwalniając z napięć. Znajomy zapach mamy lub olejek lawendowy to także sposoby warte wypróbowania. Podobnie jak włożenie do łóżeczka ulubionego kocyka, poduszki czy pluszaka. Jeśli dziecko często wybudza się w nocy ze względu na zgubiony w pościeli smoczek, dobrze będzie z kolei przemyśleć specjalny kocyk z wszytym smoczkiem, który maluch bez problemu będzie mógł znaleźć rączką.

Istnieje wiele sposobów na zapewnienie dziecku spokojnego, długiego i głębokiego snu. Zanim jednak zaczniesz inwestować w drogie kocyki dla dzieci ze smoczkami czy zabawki generujące szum, zalecamy poszukanie przyczyny problemów ze spaniem. Czasem najprostsze sposoby (jak uregulowanie karmienia czy zastosowanie zwykłego otulacza dla niemowląt) okazują się najlepsze!

Komentarze

Aktualnie brak komentarzy!

Zostaw swój komenatarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
Załóż nowe konto
Masz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło