English site
DARMOWA WYSYŁKA OD 199 ZŁ!

Dlaczego dzieci w nocy płaczą?

person Opublikowano przez: Albero Admin list W: Blog Dnia: comment Komentarzy: 0 favorite Kliknięć: 2852

Budzący się w nocy noworodek nie jest niczym szczególnie zaskakującym dla świeżo upieczonych rodziców. Maluch ma duże potrzeby i swoim płaczem sygnalizuje dorosłym, że potrzebuje uwagi: jest głodny, ma pełną pieluszkę czy odczuwa ból. Zobacz najpopularniejsze przyczyny płakania niemowlaka w nocy, a także jak sprawić, by noc była spokojniejsza – zarówno dla niego, jak i całej rodziny.

Dziecko jest głodne

Głodny niemowlak to najczęstsza przyczyna nocnego płaczu. Większość dzieci wymaga nocnego karmienia do około ósmego miesiąca życia. Po ukończeniu dwunastego miesiąca życia zdecydowana większość niemowląt nie musi już jeść w nocy, ale oczywiście od tej reguły zdarzają się wyjątki. Niestety, tak częste pobudki nie wpływają korzystnie na zdrowy sen samych rodziców. Tutaj wyjściem może być współspanie, gdzie nocne karmienie odbywa się bez konieczności wstawania do dziecka. Należy jednak pamiętać, że maluch, który śpi z rodzicami, powinien być przykryty osobno. Najlepiej w tym celu może sprawdzić się śpiworek do spania. To znacznie lepsze rozwiązanie niż tradycyjna kołderka, gdyż zapobiega samoistnemu odkrywaniu się malucha w trakcie snu czy podczas nocnego karmienia. 

Ząbkowanie lub ból malucha

Ząbkowanie, przeziębienie, kolka czy ból brzuszka potrafią z nocy uczynić nieprzespany koszmar – zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Pamiętajmy, że płacz czy krzyk jest dla malucha jedynym sposobem komunikowania tego, że coś mu doskwiera. Czasem nawet niewielka dolegliwość wystarczy do tego, by maluch zaczął płakać. Niestety, tak jak w przypadku kolki czy bólu brzuszka jesteśmy w stanie ukoić ból, tak ząbkowanie musimy po prostu przeczekać. Pamiętajmy jednak, że zarówno przeziębienie, temperatura, jak i ząbkowanie nie powinny zaburzać snu przez dłużej niż 10 dni. Kiedy utrzymują się dłużej, warto będzie skonsultować to ze specjalistą. 

Pościel dziecięca 135x100 Misie z balonami

Koszmary nocne

Czy wiesz, że złe sny pojawiają się u maluchów już po ukończeniu pierwszego roku życia? Dzieci odbierają coraz więcej bodźców ze świata zewnętrznego i zaczynają coraz więcej rozumieć. Jeśli zauważasz, że Twoje dziecko budzi się z przerażeniem czy nawet krzykiem, to jego płacz i nocne pobudki mogą być spowodowane właśnie koszmarami. Jak je złagodzić? Uregulowanie pory snów, zwiększenie liczby drzemek w ciągu dnia oraz zmniejszenie bodźców wzrokowych (np. zredukowanie liczby oglądanych dziennie bajek) mogą okazać się niezbędne w walce z nocnym płaczem z powodu koszmarów.

Bodźce zewnętrzne

Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura w pomieszczeniu jest w stanie wybudzić z głębokiego snu niejednego dorosłego. A przecież niemowlaki są dużo bardziej wrażliwe na bodźce zewnętrzne niż dorośli! Jeśli Twoje dziecko często budzi się w nocy z płaczem, możliwe, że powodem jest po prostu przegrzanie jego ciała. Niestety wielu rodziców tak usilnie chce uniknąć przeziębienia malucha, że przesadza w drugą stronę, podkręcając temperaturę w sypialni dziecka. Według specjalistów idealna temperatura dla spokojnego snu wynosi około 20 stopni Celsjusza. Inne powody nocnych pobudek mogą być bardziej prozaiczne – zbyt dużo (lub zbyt mało!) światła lub bodźców dźwiękowych. Pamiętajmy, że noworodki nie znają ciszy – w brzuchu mamy ciągle słyszały wiele dźwięków, do których po prostu są przyzwyczajone. Z pomocą przychodzą tu wszelkiego rodzaju gadżety, takie jak maskotki, emitujące biały szum. W walce z ciemnością lub nadmiarem światła przydają się z kolei naklejki na sufit świecące w ciemności czy lampki, które samoistnie się wyłączają.

Pościel dziecięca 135×100 Nature&Love Rose

Nieodpowiednia pościel dla niemowląt

Jeżeli wciąż nie jesteś w stanie rozpoznać przyczyn nocnego płaczu, przejrzyj dokładnie skład pościeli maluszka – kołderki oraz prześcieradła do łóżeczka. W tkaninie znajduje się sztuczny materiał? To może być przyczyna złego snu! Odpowiednia pościel dla niemowląt powinna zawierać w składzie przede wszystkim bawełnę, jedwab lub len. Te tkaniny są wygodne, miękkie w dotyku, a przede wszystkim pozwalają delikatnej skórze dziecka swobodnie oddychać. Dobrze zwrócić również uwagę na to, czy producent pościeli ma odpowiednie atesty i certyfikaty, potwierdzające najwyższą jakość oraz bezpieczeństwo produktów. My szczególnie polecamy pościel Eco&Love – na przykład pościel Szop z latawcem czy Wesoły Miś. Cała kolekcja została wykonana z jakościowej bawełny, a wypełnienie pościeli jest antyalergiczne. Radosne hafty uspokajają dziecko, a piękne rysunki stymulują jego wyobraźnię. Nieważne, czy szukasz śpiworka do spania, tradycyjnej pościeli dla niemowląt, kokonu dla dziecka czy kocyka – zawsze przed zakupem dokładnie przeanalizuj skład! To właśnie może kryć się przyczyna nocnego płaczu maluszka. 

Zwykle rodzicom potrzeba nieco doświadczenia, a po samym dźwięku nocnego płaczu będą w stanie rozpoznać jego powód. Dziecko zupełnie inaczej płacze, kiedy jest głodne, a inaczej, kiedy odczuwa ból. Czasem przyczyna pobudek bywa jedna bardziej prozaiczna. Mamy nadzieję, że pomogliśmy Ci ją odnaleźć. 

Komentarze

Aktualnie brak komentarzy!

Zostaw swój komenatarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
Załóż nowe konto
Masz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło