Zdrowy kręgosłup dziecka – etapy rozwoju niemowlaka
Kręgosłup dziecka rozwija się do 18. roku życia. Do tego czasu jednak można zaobserwować kilka etapów i krytycznych momentów, w których zaniedbania mogą doprowadzić do wad postawy. Bardzo ważny jest także sam okres niemowlęctwa, kiedy to kształtują się naturalne krzywizny kręgosłupa. Dowiedz się, jak dbać o kręgosłup dziecka.
Rozwój kręgosłupa u dziecka – etapy
Kręgosłup dorosłego człowieka ma naturalne krzywizny, które umożliwiają mu swobodne poruszanie się w pozycji pionowej. Swoim kształtem przypomina literę S, dzięki naturalnej lordozie szyjnej, kifozie piersiowej i lordozie lędźwiowej.
Kręgosłup noworodka nie dość, że jest dość elastyczny, to jeszcze nie ma właściwie wykształconych krzywizn. Kiedy dziecko leży na brzuszku, jego kręgosłup przypomina literę C. Wszystko to spowodowane jest sposobem ułożenia ciała w brzuchu mamy i ograniczonymi możliwościami ruchu w łonie matki.
Rozwój kręgosłupa malucha można podzielić na etapy:
- Pierwszy trwa do 3 miesiąca życia. Wówczas dziecko leżąc na brzuszku, ćwiczy podnoszenie głowy do góry. Kiedy swobodnie będzie kręcił nią na wszystkie strony, podpierając się na przedramionach, można zauważyć, że kręgosłup zmienił już swój kształt. Odcinek piersiowy prostuje się i przylega do podłoża, a w odcinku szyjnym tworzy się lordoza.
- Drugi etap trwa do ok. 8 czy nawet 10 miesiąca życia. W tym czasie dziecko uczy się siadać. Kiedy w pełni nabędzie tę umiejętność, etap zostanie zakończony, a dziecko będzie miało już ładnie wykształconą kifozę piersiową.
- Trzeci etap rozwoju kręgosłupa kończy zdobycie umiejętności swobodnego chodzenia. Następuje to do 18. miesiąca życia dziecka. Wówczas kręgosłup nabywa naturalną lordozę lędźwiową.
Jak dbać o kręgosłup u niemowlęcia?
Przede wszystkim należy zapewnić dziecku właściwą porcję ruchy. Nie należy także przyspieszać kolejnych etapów i pionizować malucha, zanim nabędzie on umiejętność siadania. Każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Zapewnienie dziecku twardego podłoża do ćwiczeń jest najlepszym sposobem na wspieranie prawidłowego rozwoju kręgosłupa u malucha. Najmłodsze maluchy możesz wkładać do kokonów dla dzieci, które zabezpieczą maluszka, a jednocześnie zapewnią mu przestrzeń do swobodnego poruszania się. Równie dobrze sprawdzi się także mata edukacyjna.
Ból kręgosłupa u starszego dziecka – skąd może wynikać i jak sobie z nim radzić?
Jeśli w niemowlęctwie Twoje dziecko nie wykazywało nieprawidłowości w zakresie rozwoju aparatu ruchu, to nie oznacza, że w późniejszym czasie uniknie bólu pleców. Warto pamiętać, że kręgosłup dziecka wciąż się rozwija i należy mu dostarczyć nie tylko odpowiednich bodźców, ale także uczyć dziecko od najmłodszych lat prawidłowej postawy.
Ból pleców u starszych dzieci przede wszystkim jest wynikiem zbyt długo i nieprawidłowo przyjętej pozycji siedzącej. Może być także wynikiem zbyt dużego ciężaru i źle dopasowanego plecaka czy zbyt miękkiego materaca w łóżku.
O kręgosłup dziecka należy dbać nieustannie. Krzywy kręgosłup u dziecka może nie tylko być przyczyną bólu, ale także większych komplikacji w dorosłym życiu. Przede wszystkim zadbaj o prawidłową postawę dziecka podczas nauki przy biurku, a także odpowiednią porcję aktywności fizycznej. To właśnie podczas niej dziecko wzmacnia mięśnie pleców i brzucha, które ułatwiają mu utrzymać prawidłową postawę i prosty kręgosłup.
Skąd biorą się wady postawy u dzieci?
Wady postawy u dzieci mogą mieć kilka przyczyn. Niektóre z nich mogą wynikać z błędów w okresie niemowlęcym, choć te najczęściej są dość wcześnie wykrywane, a podejmowane leczenie i rehabilitacja może szybko zniwelować te wady.
Przyczyną wad u niemowląt może być np. stosowanie zbyt wysokiej poduszki. Warto wiedzieć, że dziecko do 1. roku życia nie potrzebuje poduszki, a w wózku wystarczy wkładka do wózka, aby zapewnić mu komfort. Jeśli jednak chcesz włożyć dziecku jeszcze poduszkę, najlepsza jest płaska poduszka do wózka.
Nieco trudniejsze w leczeniu i znacznie częstsze są wady postawy u dzieci w wieku szkolnym. To w tym czasie dzieci najszybciej rosną. Potrzebują zatem dużo wapnia i witaminy D, które umożliwiają zdrowy rozwój kości i kręgosłupa. Braki w diecie mogą być przyczyną wielu schorzeń, których objawami są między innymi źle wykształcone kości i wady postawy.
Najczęściej jednak to zaniedbania i brak aktywności fizycznej są przyczynami wad postawy u dzieci. Aby temu zapobiec, przede wszystkim wykształcaj nawyk prawidłowego siedzenia u dziecka i zapewnij mu sporą dawkę aktywności fizycznej.
Ćwiczenia na zdrowy kręgosłup dla dzieci
Zdrowy kręgosłup u dziecka jest niezwykle ważny i ma wpływ na mobilność w wieku dorosłym i starszym. Skrzywiony kręgosłup u dziecka należy leczyć według zaleceń ortopedy i fizjoterapeuty. Możesz jednak uniknąć wad postawy u dziecka, zapewniając mu odpowiednią ilość ruchu. W profilaktyce chorób kręgosłupa najlepsze są zajęcia na basenie. Pływanie nie obciąża młodych stawów, a wzmacnia mięśnie całego ciała, w szczególności pleców.
Zadbaj o zdrowy kręgosłup swojego dziecka od pierwszych dni jego życia. Niezbędne akcesoria do opieki nad maleństwem w tym przewijak dla dzieci i płaskie poduszki czy kokony znajdziesz w sklepie internetowym Alberomio.
Komentarze
Aktualnie brak komentarzy!
Zostaw swój komenatarz