English site
DARMOWA WYSYŁKA OD 199 ZŁ!

Prawidłowy rozwój dziecka — kiedy dziecko siada, raczkuje i chodzi?

person Opublikowano przez: Albero Admin list W: Blog Dnia: comment Komentarzy: 0 favorite Kliknięć: 16386

Już od narodzin dziecka czeka Cię wspaniały okres, patrzenia jak dorasta, rozwija się i uczy nowych rzeczy. Odpowiednia wiedza oraz wsparcie mogą okazać się dla niego kluczowe, dlatego jako rodzic powinieneś mieć pełną świadomość tego, czym są kamienie milowe i jakie mają znaczenie dla rozwoju Twojego dziecka. Kiedy powinno siadać? Raczkować? A kiedy powinno zacząć chodzić? Koniecznie sprawdź!

Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie

Warto zaznaczyć to już na wstępie — każde dziecko rozwija się w swoim indywidualnym rytmie, przechodząc przez kolejne etapy we właściwym dla siebie czasie. Nie istnieją sztywno określone ramy, w których Twój maluszek powinien zacząć mówić, czy ząbkować. Dokładnie taka sama reguła dotyczy również jego rozwoju ruchowego. Tak zwane kamienie milowe stanowią jedynie pewien wyznacznik uśredniający czas, w którym dziecko powinno opanować pewną umiejętność. Pamiętaj, na wszystko przyjdzie pora.

Na wczesnym etapie życia dziecka warto przede wszystkim skupić się na jego wygodzie i bezpieczeństwu. Sięgając po kokon dla dziecka lub kosze mojżesza przyczyniasz się do stworzenia w domu przyjaznej atmosfery, a bliskość z maluszkiem pozwala zbudować między wami silną więź. Kiedy malec troszkę podrośnie i stanie się bardziej aktywny, będzie próbował podciągać się na rękach i zacznie samodzielnie kręcić głową. Jest to dobry moment, aby zacząć monitorować jego rozwój i postęp nowo nabytych sprawności.

Kosz Mojżesza z materacykiem i stojakiem bujak

Z czasem do palety jego umiejętności dojdzie również siadanie, czy raczkowanie, a także chodzenie. Warto uzbroić się w cierpliwość i nie forsować swojego maluszka! Niech wszystkiego uczy się spokojnie, we własnym tempie. Jeszcze raz warto podkreślić, że każde dziecko rozwija się w sposób całkowicie indywidualny, dlatego jego postępy należy porównywać jedynie do jego własnych umiejętności sprzed tygodnia, czy miesiąca. Największym błędem, jaki mogą popełnić świeżo upieczeni rodzice, jest porównywanie swojej pociechy do innych dzieci.

Sprawdzaj, czy ma więcej siły, czy podnosi wyżej główkę, czy samodzielnie przekręca się na brzuszek. Dopiero w momencie, kiedy przez dłuższy czas przestaniesz zauważać jakikolwiek progres w jego rozwoju, możesz odczuwać zaniepokojenie i skonsultować to z lekarzem.

Kokon niemowlęcy Velvet Kids Róż V101

Kamienie milowe w rozwoju dziecka – czym są?

Tak zwane „Kamienie Milowe” stanowią najbardziej kluczowe umiejętności, które Twój szkrab powinien posiąść. Konkretne kamienie milowe przypisane są do określonego wieku, co nie tylko pozwala na zachowanie prawidłowej kolejności, ale również na określenie, w jakich mniej więcej ramach czasowych dziecko powinno zacząć przyswajać nową umiejętność. Doskonałym kompanem wspólnej nauki i zabaw będzie np. mata do zabawy, która stworzy dziecku bezpieczne i wygodne warunki. Kamienie milowe są również niezwykle istotne dla lekarza pediatry, ponieważ pomogą mu określić czy dziecko rozwija się prawidłowo.

W miarę przyswajania nowych umiejętności warto będzie również przemyśleć zakup innego zestawu do spania. Zapewne potrzebna będzie większa pościel dla dzieci, a nawet ochraniacze do łóżeczka, które zapobiegną próbie wyślizgnięcia się z niego w środku nocy. Kiedy dziecko nauczy się już samodzielnie siadać i utrzymywać pionowo główkę warto przemyśleć zakup takiego gadżetu jak foteliki piankowe, które otworzą przed nim zupełnie nowe możliwości. Nauka wspinania się na miękki i bezpieczny fotel zachęci go do wstawania, a także wzmocni jego mięśnie by mógł samodzielnie utrzymywać się na własnych nóżkach.

Pościel dziecięca 135x100 Dobra Nocka K074

Kiedy dziecko powinno siadać?

Dziecko uczy się samodzielnie siadać oraz utrzymywać się w tej pozycji bez podparcia, mniej więcej około 6 do 9 miesiąca życia. Umiejętność tę poprzedza jednak nauka kontrolowania główki, a następnie przechodzenie do wysokiego podporu przodem. Podczas nauki doskonale spisze się mata do zabawy, dbając o odpowiednią miękkość podłoże, a więc i bezpieczne warunki do przyswajania nowych umiejętności. Przed nauką siadania maluszek musi również samodzielnie przewracać się z pleców na brzuszek i odwrotnie. Takie ćwiczenia wzmacniają jego mięśnie i pozwolą na utrzymanie stabilnej pozycji w siadzie.

Mata do zabawy Nature&Love Rose N001

Kiedy dziecko powinno zacząć raczkować?

Pierwsze próby raczkowania, jakie możemy zaobserwować, mogą wystąpić w przedziale pomiędzy 5,5 a 13,5 miesiącem życia. Niezbędne do opanowania tej umiejętności okaże się przyswojenie wysokiego podporu, a także sprawne przenoszenie ciężaru ciała. Prawidłowy balans niezbędny będzie również podczas pełzania, co stanowi doskonały wstęp do podjęcia próby raczkowania. Dziecko musi nauczyć się jak samodzielnie podnosić miednicę i tułów do pozycji „na czworaka”.

Kiedy dziecko powinno nauczyć się chodzić?

Umiejętność chodzenia poprzedzają wszystkie wspomniane wcześniej etapy, a także próby wstawania. Aby ułatwić naukę nowej sprawności, można wzbogacić pokój dziecięcy o takie elementy jak np. foteliki piankowe, na które dziecko będzie mogło się wspinać. Kiedy nasza pociecha stanie już na własnych nóżkach, warto zachęcać ją do pokonywania pierwszych kroków, np. asekurując.

Z czasem dziecko coraz aktywniej zacznie wspinać się na meble, a także przemieszczać wzdłuż nich, wykorzystując jako podporę. Kolejnym etapem będą samodzielne wstawanie, wzmocnienie tułowia, ćwiczenie równowagi oraz powolne, ostrożne chodzenie.

Komentarze

Aktualnie brak komentarzy!

Zostaw swój komenatarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
Załóż nowe konto
Masz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło