Na czym polega szerokie pieluchowanie dziecka?
Pieluchowanie dziecka znane jest od dawna, jako jedna z metod leczenia i profilaktyki dysplazji biodrowej u niemowląt. Dziś lekarze są ostrożniejsi co do tego typu praktyk. Jedynie w przypadku potwierdzonych nieprawidłowości w rozwoju stawów zalecane jest pieluchowanie oraz inne metody leczenia. Sprawdź, jak pieluchować dziecko i kiedy warto je stosować.
Jak rozpoznać problem z bioderkami u niemowlęcia?
Dziecko zaraz po porodzie nie ma do końca ukształtowanych stawów biodrowych. Panewka dość luźno zajmuje miejsce w kości biodrowej, co ma ułatwiać poród. Staw biodrowy maluszka fizjologicznie rozwija się nawet do 12. tygodnia życia.
Według zaleceń lekarzy ok. 6 tygodnia życia należy wykonać USG stawów biodrowych w celu oceny rozwoju stawu biodrowego. Wszystko to ma na celu wczesne wykrycie dysplazji stawów biodrowych, która może negatywnie wpłynąć na układ ruchowy dziecka.
Kiedy położysz dziecko na przewijaku na łóżeczku, możesz dokładnie przyjrzeć się ruchom nóżek i stawów. Tym, co powinno zaniepokoić mamę w ocenie bioder maluszka, jest wyraźna dysproporcja w ruchach nóżkami czy różnica długości nóżek. Zaniepokoić powinien także ograniczony zakres odwodzenia na bok jednej z nóżek czy charakterystyczne przeskakiwanie kości w biodrze. W razie zauważenia takich objawów należy zgłosić się do lekarza pediatry.
Czym jest pieluszkowanie?
Jeszcze do nie tak dawna jednym z zaleceń lekarzy pediatrów było pieluchowanie dziecka. Miało ono na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia dysplazji stawów biodrowych u noworodka. Zalecano je znacznie częściej dziewczynkom niż chłopcom, ponieważ to u nich występuje nawet 8-krotnie większe ryzyko wystąpienia tego schorzenia.
Co daje szerokie pieluchowanie?
Szerokie pieluchowanie polega na wkładaniu dodatkowej pieluchy pomiędzy nóżki dziecka. Pozwala to na okresowe rozszerzenie bioderek i ich unieruchomienie. Zdaniem lekarzy miało to pomóc w prawidłowym rozwoju stawów. Dziś coraz częściej dochodzi się do wniosku, że szerokie pieluchowanie w przypadku dzieci zdrowych nie jest konieczne, a wręcz może więcej zaszkodzić niż pomóc dziecku.
Znane sposoby na pieluchowanie dziecka
Jak pieluchować dziecko? Przede wszystkim powinno być wykonywane pod ścisłą kontrolą lekarzy i zgodnie z jego zaleceniami.
Podwójne pieluchowanie polega na zastosowaniu dwóch pieluszek zamiast jednej. Możesz użyć do tego dwóch pieluch tetrowych lub bawełnianych. Należy złożyć je na prostokąty i włożyć pomiędzy nóżki dziecka. Trzecią pieluchę należy złożyć w trójkąt i owinąć nią dwie pieluchy wokół bioderek dziecka. Pamiętaj, aby pieluszki nie były zbyt luźne, co może doprowadzić do zsuwania się pieluszek, a także zbyt mocne, co z kolei doprowadzi do otarć i odparzeń.
Jeśli używasz pieluszek jednorazowych, wystarczy na pampersa założyć dodatkową pieluchę tetrową lub otulacz dla niemowlaka. Wówczas nóżki dziecka są odpowiednio od siebie odwiedzone.
Szerokie pieluchowanie noworodka: kiedy i dlaczego?
Czy szerokie pieluchowanie może zaszkodzić? W przypadku dzieci zdrowych jest na to mała szansa. Stanie się jedynie przykrym doświadczeniem dla dziecka ograniczającym jego mobilność. W przypadku występowania dysplazji stawów biodrowych nieumiejętne pieluchowanie może doprowadzić do pogłębienia problemu. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zakładanie pieluszek i przestrzeganie zaleceń lekarza. Można do pieluchowania używać także specjalnych produktów ortopedycznych, które ułatwiają ustawić bioderka dziecka we właściwej pozycji.
Szerokie pieluchowanie należy stosować jedynie wtedy, gdy występuje potrzeba leczenia bioderek niemowlaka. Nie należy stosować go w celach profilaktycznych. Szerokie pieluchowanie może pomóc w leczenie dysplazji, ale tylko wtedy, gdy jest ono prawidłowo przeprowadzane.
Jaka pielucha do szerokiego pieluchowania?
Pieluchowanie dziecka nie jest skomplikowaną czynnością. Przydadzą Ci się jednak do tego przewijaki dla dziecka, na których spokojnie ułożysz sobie maluszka, a także odpowiednie pieluchy. Warto zwrócić uwagę, że szerokie pieluchowanie wymaga zastosowania aż dwóch pieluch. Z tego powodu wybierz produkty wykonane z naturalnych materiałów, aby skóra dziecka mogła w ich oddychać. Możesz użyć do tego zwykłych pieluszek tetrowych albo bambusowych. Dobrym wyborem są także pieluszki muślinowe do spania. Są wykonane z delikatnej i przyjemnej w dotyku bawełny.
Szerokie pieluchowanie niegdyś często zalecane jako profilaktyka dysplazji stawów biodrowych, dziś jest stosowana coraz rzadziej. Jeśli jednak Twoje dziecko dostało zalecenia leczenia bioderek, możesz skorzystać ze starych sposobów pod ścisłą kontrolą lekarza. Używaj do tego pieluszek naturalnych i miłych w dotyku dla dziecka. Dzięki temu w znacznym stopniu zmniejszysz ryzyko obtarć czy odparzeń skóry. Najwyższej jakości produkty, w tym przewijaki, pokrowiec na przewijak oraz pieluszki znajdziesz w sklepie internetowym Alberomio.
Komentarze
Aktualnie brak komentarzy!
Zostaw swój komenatarz