English site
DARMOWA WYSYŁKA OD 199 ZŁ!

Jaka temperatura jest odpowiednia do spania dla Twojego malucha?

person Opublikowano przez: Albero Admin list W: Blog Dnia: comment Komentarzy: 0 favorite Kliknięć: 861

Wygodny materac, zadbanie o ciszę czy zaciemnienie pokoju dziecka to kluczowe elementy przygotowania wnętrza do zdrowego snu malucha. Nie są jednak jedyne. Równie istotnym, a często pomijanym czynnikiem gwarantującym nieprzerwany sen niemowlęcia jest odpowiednia temperatura pomieszczenia. Jaka jest optymalna temperatura do spania? Jak zadbać o to, by dziecku spało się spokojnie?

W jakiej temperaturze powinno spać dziecko?

Niewielu rodziców zdaje sobie sprawę z tego, jak częstym powodem nocnego budzenia się niemowlaków są zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura. Świeżo upieczeni mama i tata mają tendencję do nadgorliwości. W obawie przed zaziębieniem dziecka podwyższają więc temperaturę jego sypialni. To poważny błąd, o którym pisaliśmy już w naszym artykule o tym, dlaczego dzieci w nocy płaczą. Jaka jest więc ta idealna temperatura? Wszystko zależy od wieku dziecka. Maksymalna temperatura pokoju dziecka w nocy powinna wynosić:

  • maksymalnie 22°C w przypadku noworodków, 
  • maksymalnie 20°C w przypadku niemowlaków.

Według specjalistów idealna temperatura pokoiku dziecięcego w ciągu dnia to około 20°C, a w ciągu nocy – nawet 18°C! Nie powinno się jednak schodzić poniżej tej wartości. Warto bowiem wiedzieć, że małe dzieci nie mają jeszcze na tyle rozwiniętego systemu termoregulacji, aby ich ciało mogło nam zasygnalizować zimno poprzez gęsią skórkę.

Pościel dziecięca z wypełnieniem 120x80 Lion A002

Skutki zbyt wysokiej temperatury w pokoju dziecka w nocy

W przypadku zbyt wysokiej temperatury sprawa nieco się komplikuje. Popularną reakcją na gorąco jest po prostu płacz dziecka. Jest też kilka symptomów spowodowanych wysoką temperaturą, na które należy zwrócić uwagę. Należą do nich:

  • Częste budzenie się w nocy bez wyraźnego powodu (brak głodu, pełnej pieluszki czy kolek), 
  • Utrata wagi, 
  • Infekcje górnych dróg oddechowych (katar, zapalenie uszu i gardła), 
  • Wyraźne wysuszenie skóry (skutek odwodnienia), 
  • Nasilenie się objawów alergii lub astmy, 
  • Tendencja do częstych przeziębień.

Problemem może być jednak nie tylko sama temperatura wnętrza, ale również umiejscowienie łóżeczka. Unikaj umieszczania łóżka dziecka w pobliżu kaloryferów, a także okien.

Śpiworek do spania Kwiecista Polana F001

Jak przygotować pokój dziecka przed snem?

Jak usypiać niemowlę szybko i bez stresu? Położenie malucha do snu to sztuka, której młodzi rodzice po prostu muszą się nauczyć. Chociaż jest wiele ogólnych i sprawdzonych porad, jak usypiać i układać niemowlę do snu, to trzeba pamiętać, że każde dziecko jest inne. Niektóre zasady są jednak niezmienne – szczególnie te związane z temperaturą czy nawilżeniem powietrza. Zobacz, jak krok po kroku przygotować pokój do spokojnej nocy:

1. Przewietrz pomieszczenie

Dokładne przewietrzenie pokoju tuż przed snem to czynność, którą praktykować powinniśmy wszyscy, niezależnie od wieku. To istotne nie tylko dla naszego samopoczucia, ale także zdrowia. Okazuje się bowiem, że gdy temperatura i wilgoć powietrza są zbyt wysokie, dochodzi do namnażania szkodliwych dla nas mikroorganizmów. To szczególnie istotne w przypadku pokoi dzieci, które są znacznie bardziej narażone na infekcje czy alergie. Jeśli na dworze jest zimno, pamiętaj o tym, aby pokój przewietrzyć, jeszcze zanim położysz dziecko do snu.

2. Zadbaj o nawilżenie powietrza

Zbyt suche powietrze wysusza śluzówkę, która staje się przez to bardziej narażona na ataki zarazków. Ten problem zwykle dotyka nas porą zimową, kiedy wnętrza są ocieplane za pomocą kaloryferów. Tu świetnym rozwiązaniem są nawilżacze powietrza. Możemy kupić elektroniczne nawilżacze z możliwością regulowania poziomu nawilżenia powietrza czy stoperem wyłączającym je po osiągnięciu optymalnego rezultatu. Jeśli budżet jest ograniczony, warto zaopatrzyć się w klasyczne nawilżacze montowane na kaloryfer, a nawet zawiesić zwykły mokry ręcznik (choć to rozwiązanie krótkotrwałe i mało wygodne). 

3. Wyreguluj kaloryfery

Przed położeniem dziecka do snu zawsze zmniejsz moc grzania kaloryfera (nigdy nie ustawiaj maksymalnej wartości na całą noc!). Termometr zamontowany w pomieszczeniu powinien być koniecznością. Z czasem opanujesz, jaką wartość powinien wskazywać grzejnik, aby zapewnić optymalną temperaturę w pokoju.

4. Postaw na odpowiednią pościel

Temperatura pomieszczenia to jedno – a co z ciepłem, jakie zapewnia sama pościel dla dzieci czy prześcieradło? Materiały tekstyliów to kolejna rzecz, na jaką bezwzględnie należy zwrócić uwagę, niezależnie od tego, czy Twoje dziecko śpi pod klasyczną kołdrą, kocykiem, śpiworku do spania dla niemowlaka czy w otulaczu niemowlęcym. Analizowanie składu tkanin jeszcze zanim je zakupisz, powinno być Twoim nawykiem. Dobrej jakości pościel dla niemowląt powinna zawierać bawełnę, jedwab lub len. Unikaj dodatków w postaci poliestru czy innych sztucznych materiałów. Śpiąc pod tego typu materiałami, małe dziecko będzie się odkrywać, natomiast niemowlak (który nie ma jeszcze zdolności „rozkopywania” kołdry) po prostu zacznie się przegrzewać.

Pościel dziecięca 80x60 Nature&Love Savanna N002

Pościel, która nie przegrzeje maluszka

Pod czym powinno więc spać dziecko, jeśli chcemy zapewnić mu maksymalny komfort, bezpieczeństwo i zdrowie? Oto, na co zwrócić uwagę przy zakupie:

Otulacz niemowlęcy

Dobre rozwiązanie podczas letnich miesięcy, kiedy temperatura w pomieszczeniu jest już dosyć wysoka. Kupując otulacz, sięgaj po modele wykonane z naturalnych, lekkich i miękkich tkanin, które będą bezpieczne dla wrażliwej skóry maluszka. Świetną opcją jest len, który dodatkowo jest niesamowicie wytrzymały i nie powoduje alergii.

Pościel dla dzieci

Przy wyborze pościeli dla dzieci przyjrzyj się składowi nie tylko samej poszewki, ale też wypełnienia kołdry. Dobrze, aby było to antyalergiczne tworzywo, które można prać (rozwiązanie nie tylko zdrowsze, ale też po prostu praktyczniejsze).

Śpiworek do spania dla niemowlaka

Jeśli Twoje dziecko potrzebuje dodatkowego otulenia lub ma tendencję do odkrywania kołderki, postaw na śpiworek do spania. Śpiąc w śpiworku, dziecko wystawia na zewnątrz wyłącznie główkę, dzięki czemu cały czas pozostaje przykryte. Pamiętaj jednak, że decydując się na śpiworek, nie powinno się ubierać dziecka w grube śpioszki. Warstwa materiału otulona śpiworkiem może doprowadzić do przegrzania malucha podczas snu – nawet jeśli temperatura w samym wnętrzu będzie książkowa.

Śpiworek do spania Animals & Love Hippo A001

To było kilka najważniejszych zasad dotyczących przygotowania odpowiedniej temperatury do dziecięcego pokoiku. Jak widzisz, temperatura to nie tylko samo wnętrze, ale też nawilżenie powietrza czy zadbanie o tekstylia. Mamy nadzieję, że z tymi poradami jakość snu Twojego dziecka ulegnie poprawie!

Komentarze

Aktualnie brak komentarzy!

Zostaw swój komenatarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
Załóż nowe konto
Masz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło