Jak usypiać i układać niemowlę do snu? Nasz poradnik!
Usypianie niemowlaka bywa zmorą wśród wielu młodych rodziców. Z jednej strony przeciętny maluch przesypia średnio 18 do 20 godzin na dobę – z drugiej strony co kilka godzin się wybudza, a my długi proces usypiania musimy rozpoczynać od nowa. Nie ma jednego sprawdzonego sposobu na skuteczne usypianie dziecka i układanie go do snu. Na całe szczęścia świadomość cyklu snu niemowlaka oraz znajomość kilku trików i technik usypiania może znacznie poprawić komfort naszego życia z maluchem. Jeśli chcesz je poznać, ten artykuł jest dla Ciebie!
Prawidłowy cykl snu niemowlaka
Sen niemowlaka znacznie różni się od tego, jak śpi dorosły. U małych dzieci faza aktywnego snu (czyli faza REM) stanowi aż połowę przesypianego czasu (u dorosłego człowieka jest to jedynie około 20%). To właśnie z tego powodu maluchy wybudzają się tak wiele razy w ciągu doby. Z biologicznego punktu widzenia dziecko zupełnie nie odróżnia dnia od nocy – dlatego też nocą wybudza się tak samo często co nad ranem czy po południu. Warto jednak pamiętać, że każdy maluszek jest inny. Należy obserwować swoje dziecko – z czasem powinniście nauczyć się rozpoznawać oznaki tego, że jest senne. Nie warto zmuszać w pełni aktywnego i rozbudzonego dziecka do snu. Dobrze jest ustalić stały rytm dnia. Czas na drzemkę, karmienie czy zabawę powinny codziennie odbywać się o określonej godzinie. Dzięki temu dziecko naturalnie zacznie stawać się senne dokładnie wtedy, kiedy się tego spodziewasz.
Przygotowanie pomieszczenia
Równie istotnym aspektem usypiania dziecka co pora snu, jest samo pomieszczenie, w którym maluch odpoczywa. Istotne jest tutaj, aby zadbać o ukojenie wszystkich zmysłów dziecka – możesz poeksperymentować z gadżetami emitującymi dźwięk szumu (wielu rodziców w tym celu stosuje nawet zwykłe wiatraki czy suszarki do włosów). Wieczorem dziecko należy usypiać w ciemnym pomieszczeniu (chyba że jest już na tyle duże, że boi się ciemności). Zacieniony pokój wpływa dobroczynnie na produkcję melatoniny podczas snu. Zadbaj o przewietrzenie pokoju oraz odpowiednią temperaturę – 19-22 stopni Celsjusza powinny wystarczyć.
Wieczorne rytuały
Zapewne Ty jako dorosły człowiek masz swoje wieczorne rytuały, które jasno sugerują Twojemu organizmowi, że nadchodzi pora odpoczynku. Być może jest to krótkie czytanie książki, medytacja czy szybki masaż twarzy. Niemowlak również potrzebuje własnych rytuałów. Świetnie sprawdzają się w tym przypadku kojące kąpiele i przebranie w piżamkę, wieczorne czytanie bajek czy śpiewanie kołysanek. Może to być też otulenie go śpiworkiem dla noworodka, który będzie jasnym sygnałem, że przyszedł czas na sen. Postaraj się też nie stymulować dziecka obrazami z tabletu czy telewizora.
Otulanie i kołysanie
Otulanie i kołysanie to od wieków znane sposoby na szybkie uspokojenie i uśpienie maluszka. Obie te metody mają swoje naukowe wyjaśnienie. Ciasne otulenie dziecka (np. za pomocą specjalnego otulacza, rożka lub miękkiej chusty) niemowlakowi warunki zbliżone do tych, jakie pamięta z brzuszka mamy. Jak powinno się prawidłowo otulać dziecko? Otulacz musi ciasno obejmować ciało malucha (ale nie zbyt ciasno!), unieruchamiając jego rączki wzdłuż klatki piersiowej. Kołysanie działa w dosyć podobny sposób – rytmiczne bujanie dzieckiem do przodu i do tyłu przypomina poruszanie się matki, kiedy maluch był jeszcze w brzuchu. Jak prawidłowo kołysać noworodka? Tuż przed snem przykryj dziecko kocykiem lub śpiworkiem dla noworodka, weź dziecko na ręce i wykonuj powolne, jednostajne ruchy kołysania. Idealną częstotliwością powinno być około 70 ruchów na minutę.
Prawidłowe ułożenie do snu
Jeśli udało Ci się sprawić, że dziecko jest senne lub już śpi, pora na ułożenie go w łóżeczku. Jaka pozycja będzie najlepsza? Wystrzegaj się kładzenia dziecka na brzuszku. Oczywiście, taka pozycja jest świetna w ciągu dnia, ale w nocy prowadzi do ryzyka uciśnięcia przepony lub przyciśnięcia noska do poduszki. Podobnie jest z leżeniem na boku – jest to pozycja dobra dla maluchów, które cierpią na nadmierne ulewanie, ale kładź dziecko w ten sposób wyłącznie wtedy, kiedy jesteś w pobliżu. Istnieje bowiem duże ryzyko, że niemowlak mimowolnie przekręci się na brzuszek. Zdecydowanie najbezpieczniejszą pozycją jest pozycja na plecach z główką delikatnie odchyloną na bok.
Czym przykrywać niemowlaka?
Kwestia przykrywania niemowlaka do snu jest częstym tematem dyskusji wśród rodziców. W końcu jest spora grupa dzieci, które notorycznie odkrywają się podczas snu, rozkopując kołdrę czy kocyk. Czym zatem przykrywać dziecko w czasie snu, by przypadkowo nie zrobiło sobie krzywdy i nie zaplątało w kołderkę? Najodpowiedniejszym przykryciem dla małego dziecka jest śpiworek dla noworodka. Zazwyczaj śpiworki posiadają wszyty zamek błyskawiczny, który po zasunięciu ochroni maluszka przed rozkopywaniem przykrycia. W czasie letnich, gorących nocy możesz postawić na lekki kocyk. Pamiętaj jednak o tym, by co jakiś czas sprawdzać, czy dziecko go nie rozkopało. Dopiero około 4 roku życia maluchy uczą się kontrolować kołdrę i okrywać w przypadku wychłodzenia.
Usypianie małego dziecka bywa kłopotliwe, ale znając te zasady, wszystko powinno być znacznie prostsze. Rozumienie cyklu snu dziecka oraz kluczowych kwestii związanych z rytmem dnia i warunkami spania sprawią, że spokojnie będziecie przesypiać coraz dłuższe noce!
Komentarze
Aktualnie brak komentarzy!
Zostaw swój komenatarz