English site
DARMOWA WYSYŁKA OD 199 ZŁ!

Jak przytulać niemowlę?

person Opublikowano przez: Albero Admin list W: Blog Dnia: comment Komentarzy: 0 favorite Kliknięć: 9192

Wielu młodych rodziców, którzy po raz pierwszy mają do czynienia z niemowlakami, ma obawy podczas przytulania delikatnych maluszków. Jeśli Ty również należysz do tej grupy, powinieneś wiedzieć, że to nic strasznego, jeśli tylko zwrócisz uwagę na kilka rzeczy. Zajrzyj do artykułu, a dowiesz się, w jaki sposób bezpiecznie przytulać niemowlę, żebyście oboje mogli czuć się przy tym komfortowo.

Przytulanie – ważny element w rozwoju dziecka

Dzieci uwielbiają się przytulać i jest to naturalnym elementem ich rozwoju. Jeszcze będąc w brzuchu matki, są z nią przecież związane i mają poczucie bliskości, co po wyjściu na świat, powinno być podtrzymywane. Przytulanie wpływa na funkcje poznawcze malucha - dotyk jest podstawowym zmysłem, który jako pierwszy zaczyna być przez niego powoli wykorzystywany. Z tego powodu jeszcze zanim dziecko nauczy się, choć na chwilę skupiać wzrok na przedmiotach, intensywnie porusza rączkami, czy manipuluje rozmaitymi przedmiotami takimi jak grzechotki i gryzaki. Wiele z nich ląduje w buzi, co również jest związane z próbą dotyku, która umożliwia poznanie siebie i otaczającego świata.

Przytulanie pomaga jednak nie tylko doświadczać nowego, ale przy okazji też wzbudzić poczucie bezpieczeństwa. To idealny pretekst ku temu, aby sukcesywnie budować, a także wzmacniać więź ze swoimi rodzicami. Dlatego też dość popularne jest lulanie dziecka, które wpływa na jego uspokojenie i wyciszenie, dzięki czemu jest w stanie lepiej i na dłużej usnąć. Nie ma lepszego sposobu na to, aby maluszek miał szansę zaufania rodzicowi, niż stworzenie mu komfortowych warunków, opierających się właśnie na bliskości i daniu wrażenia, że rodzic cały czas jest w pobliżu.

Śpiworek do spania mini light Boho Grey B003

Brak przytulania szkodzi dziecku

Wiele współczesnych badań wskazuje na to, że brak przytulania malucha może mieć negatywne skutki na jego rozwój i samopoczucie. Przytulanie dziecka to nie tylko dawanie mu poczucia bezpieczeństwa. Na dłuższą metę brak bliskości może niestety powodować pewne deficyty społeczne, gdyż zaburzona zostaje elementarna umiejętność wyrażania, a także odczytywania emocji. Nieprzytulane dzieci mogą wykazywać też pewne dysfunkcje poznawcze - niemowlęta przez dotyk poznają świat, co jest wyraźne widoczne już od pierwszych chwil życia. Liczne obserwacje wskazują również, że przytulanie wpływa na szybszy rozwój mózgu dziecka, więc przyspiesza nie tylko wzrost, ale zdobywanie kolejnych umiejętności, kompetencji, a także przyspiesza samodzielność.

Brak przytulania w dzieciństwie może szkodzić nie tylko dzieciom, ale też ich rodzicom, gdyż hamuje szansę tworzenia wspólnej więzi, a to może być zgubne w skutkach. Tymczasem troska okazywana w małych gestach pomaga we wzajemnym zaufaniu, co z każdym kolejnym miesiącem i rokiem życia jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i życia nie tylko w rodzinie, ale też społeczeństwie.

Kokon niemowlęcy Skandynawski Las F002

Kiedy niemowlę zaczyna się przytulać?

U niemowląt często zaobserwować można, że trzymane na rękach zaczynają opierać swoją głowę na ramieniu rodzica lub też obejmować go dłońmi, jednak kiedy dziecko świadomie się przytula? Naukowcy wskazują, że dzieje się to około 9-ego miesiąca życia i jest wynikiem nabywanej sukcesywnie świadomości i rozumienia pewnych zachowań. To moment, gdy maluch zaczyna rozumieć pewne potrzeby, takie jak chęć kontaktu rodzicami, ale również próbuje pozbyć się napięć, wynikających z różnego rodzaju dolegliwości, czy stresów.

Kiedy dziecko się przytula albo odczuwa potrzebę rozładowania jakiejś emocji, albo wynika to z pojawiającego się lęku. Jeśli ktoś w ogóle zastanawia się nad tym, czy przytulać niemowlaka, odpowiedź wydaje się być prosta. Dotyk i wynikająca z niego bliskość najlepiej pozwalają na zneutralizowanie wszelkich niepokojów i obaw, dlatego warto być czujnym i okazywać czułość, nie tylko wtedy, gdy pojawią się pierwsze sygnały, ale robić to możliwie jak najczęściej.

Okrycie kąpielowe Boho Grey B003

Nosimy, tulimy i lulamy - jak robić to dobrze?

Wielu rodziców zastanawia się nad tym, jak powinno wyglądać prawidłowe przytulanie niemowląt. Po pierwsze bardzo wartościowe jest tzw. kangurowanie, które jest wspaniałą praktyką wzmacniającą więź pomiędzy dzieckiem a rodzicem. Świetnym pomysłem jest też otulanie niemowlęcia, dzięki któremu maluch może się prawdziwie wycisz i uspokoić. Dzięki otulaniu można również przyczynić się do złagodzenia kolek, czy sprawić, że maleństwo będzie ułożone w bezpiecznej, zdrowej dla niego pozycji.

Jak nauczyć dziecko przytulania? Genialnie sprawdzają się do tego wszelkie otulacze dla niemowląt, które stwarzają wrażenie warunków zbliżonych do życia w brzuchu mamy. Spowijanie w specjalnie przygotowanych otulaczach nie tylko powoduje, że tworzymy dziecku bezpieczną strefę, ale wpływamy na jego doznania i odczucia, które może z biegiem czasu przekładać na kontakty z rodzicami.

Otulacz niemowlęcy Eco&Love SAFARI E003

Bądź zawsze blisko niemowlaka

Otulanie dziecka to wspaniały sposób na to, by być non stop blisko pociechy. Na początek warto wybrać kokony niemowlęce, które są komfortowe i pozwalają na lepszy, spokojniejszy sen. Rewelacyjnie sprawdzają się też zapinane śpiworki do spania dla niemowlaka, które nie krępują ruchów, ale przy okazji minimalizują ryzyko odkrywania się.

Jednym z ważnych codziennych rytuałów jest również regularna kąpiel. Przydają się więc takie akcesoria jak okrycia kąpielowe, które nie tylko zabezpieczają przed wychłodzeniem się po wyjęciu z wanienki, ale także świetnie chłoną wodę, co jest wygodne także dla rodziców.

Komentarze

Aktualnie brak komentarzy!

Zostaw swój komenatarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
Załóż nowe konto
Masz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło