Jak powinna wyglądać wyprawka dla noworodka do szpitala?
Kompletowanie wyprawki do szpitala to jeden z najważniejszych momentów dla każdej przyszłej mamy – jest namacalnym znakiem, że maluszek już wkrótce przyjdzie na świat. Aby pobyt w szpitalu był jak najmniej stresujący dla obojga rodziców, warto torbę do szpitala przygotować nieco wcześniej. W środku muszą się znaleźć przede wszystkim wszystkie niezbędne dokumenty, wyniki badań i rzeczy osobiste dla mamy oraz wyprawka dla noworodka: pieluszki, otulacz niemowlęcy i kocyk dla dzieci. Dziś przychodzimy z podpowiedzią, o czym jeszcze trzeba pamiętać, kompletując szpitalną wyprawkę dla maluszka.
Kompletowanie wyprawki do szpitala to jeden z najważniejszych momentów dla każdej przyszłej mamy – jest namacalnym znakiem, że maluszek już wkrótce przyjdzie na świat. Aby pobyt w szpitalu był jak najmniej stresujący dla obojga rodziców, warto torbę do szpitala przygotować nieco wcześniej. W środku muszą się znaleźć przede wszystkim wszystkie niezbędne dokumenty, wyniki badań i rzeczy osobiste dla mamy oraz wyprawka dla noworodka: pieluszki, otulacz niemowlęcy i kocyk dla dzieci. Dziś przychodzimy z podpowiedzią, o czym jeszcze trzeba pamiętać, kompletując szpitalną wyprawkę dla maluszka.
Niezbędne akcesoria dla noworodka
Butelki, smoczki, krem do pupy i paczka chusteczek nawilżanych to obowiązkowy element wyprawki dla noworodka do szpitala. Warto także przygotować oliwkę oraz bardzo miękką szczoteczkę (na wypadek, gdyby maluszek urodził się z bujną fryzurą). Nie zaszkodzi wrzucić też do torby sól fizjologiczną do przemywania oczu i jałowe gaziki – oczywiście najczęściej szpitale zapewniają takie akcesoria, ale najlepiej mieć je przy sobie. Noworodki miewają niespokojny sen, więc dobrym pomysłem będzie zakupienie szumiącej zabawki, która uspokaja maluszka i pomaga mu lepiej spać. Dziś coraz więcej przyszłych mam decyduje się spakować taką zabawkę do torby szpitalnej. Nie zajmuje wiele miejsca, a czasem może naprawdę oszczędzić stresu i nam i maluchowi, kojąc jego nerwy, gdy zajdzie taka potrzeba.
Ubranka
Jakie ubranka trzeba spakować do wyprawki dla noworodka? Nie ma potrzeby zabierania do szpitala kilkunastu ubranek. Wystarczą trzy rozpinane na całej długości body, kilka par śpioszków lub rozpinanych pajacyków, kilka par bawełnianych skarpetek, rękawiczki niedrapki (żeby dzidziuś nie drapał się po buzi) oraz bawełniane czapeczki. Jeśli na zewnątrz jest zimno, nie zapomnij spakować ubrania na zewnątrz dla maluszka.
Pieluszki
Chociaż większość szpitali ma na stanie jednorazowe pampersy dla dzieci, zdecydowanie lepiej wyposażyć się we własne. Wtedy masz dokładny wpływ na firmę (często szpitale korzystają z najtańszych pampersów, bez wskaźników wilgotności czy środków pielęgnujących). Wybieraj te przeznaczone dla noworodków. Przy pobycie w szpitalu standardowej długości powinno wystarczyć około 20-30 sztuk. Poza jednorazowymi pieluszkami bardzo dobrze mieć przy sobie również pieluszki tetrowe lub muślinowe. Przydadzą się jako podkładka do przewijania maluszka, są pomocne podczas karmienia, podkładania do odbijania, a także do otulania. My szczególnie polecamy pieluszki muślinowe. Wykonane są ze 100% bawełny, dzięki czemu są mięciutkie dla delikatnej skóry dziecka oraz pozwalają jej oddychać.
Kocyk dla dzieci lub rożek
A najlepiej obydwa – dla bezpieczeństwa. Kocyk i rożek przydadzą się do owijania dziecka w szpitalu. Tkaninę kocyka postaraj się dostosować do pory roku. Jeśli rodzisz w miesiącach letnich, wypróbuj kocyk dziecięcy Picnic Eco&Love. Materiał jest przewiewny i nie podrażnia skóry dziecka. Jeśli z kolei Twój maluszek przychodzi na świat jesienią, wczesną wiosną lub zimą – wybieraj te grubsze, cieplejsze tkaniny. Świetnym pomysłem mogą być kocyki Minky jak chociażby kocyk dla dzieci z poduszką Wesoły Miś.
Otulacz
Na te kilka dni po narodzinach świeżo upieczonym mamom zawsze przyda się także otulacz. Co kryje się za tą nazwą? To cienki materiał wykonany z bardzo przyjemnej w dotyku tkaniny, którym ciasno owijamy maluszka. Dzięki temu dziecko spokojnie śpi, czuje się bezpiecznie i rzadziej ma kolki. Co więcej – to praktyczny gadżet również dla samej mamy, bo znacznie ułatwia podnoszenie dzidziusia. Wybierając otulacz niemowlęcy, kieruj się przede wszystkim tkaniną, z jakiej jest wykonany. Tutaj, tak jak w przypadku kocyka dziecięcego, głównym czynnikiem wyboru powinna być pora roku. Jeśli więc maluszek przychodzi na świat zimą, wybieraj otulacze wykonane z bambusa (np. otulacz niemowlęcy mgiełka bambusowa). Letnią porą lepiej sprawdzi się otulacz z muślinu (np. otulacz niemowlęcy Ocean Eco & Love).
Ręcznik i okrycie kąpielowe
Ostatnim, lecz nie najmniej ważnym elementem każdej wyprawki szpitalnej dla noworodka powinien być ręcznik. Odpowiednia pielęgnacja skóry i dokładnie jej suszenie to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, jakie powinien otrzymywać każdy maluszek. Szukając ręcznika dla noworodka, wybieraj te z kapturkiem. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie – nie tylko osusza skórę, ale automatycznie osłania główkę niemowlęcia, pozwalając zachować jej odpowiednią temperaturę. Szukaj modeli wykonanych z bawełny, bambusa lub bawełny frotte (doskonale chłonie wilgoć). Można też wypróbować ręczniki dwustronne, chronione polarem od zewnętrznej strony. Jeśli masz nieco więcej miejsca, zdecydowanie wrzuć to torby również okrycie kąpielowe. Wykonane są z puszystej tkaniny, która całkiem skutecznie pochłania wilgoć, a dzięki specjalnemu kapturkowi chroni główkę dziecka. Jeśli szukasz modelu idealnego, polecamy okrycie kąpielowe Zoo – ma wszyty wygodny uchwyt, dzięki któremu łatwo go powiesisz do wyschnięcia.
Kompletowanie wyprawki dla noworodka do szpitala to fantastyczna przygoda dla każdej przyszłej mamy. Pozwala poczuć niemal namacalnie, że maluszek wkrótce przyjdzie na świat. Odpowiednie przygotowanie torby szpitalnej znacznie zmniejsza stres związany z pobytem w szpitalu. Zrób to odpowiednio wcześniej!
Komentarze
Aktualnie brak komentarzy!
Zostaw swój komenatarz