Bezpieczne przewijanie – prostsze niż myślisz!
Nowy członek rodziny w drodze? Kwestie dotyczące przewijania noworodka spędzają sen z powiek wielu przyszłym rodzicom, którzy spodziewają się swojej pierwszej pociechy. Jaka technika przewijania jest prawidłowa, jakich błędów nie popełniać, które przewijaki dla niemowląt będą najbezpieczniejsze? Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego!
Rodzaje przewijaków dla niemowląt
Zanim przejdziemy do omówienia krok po kroku, jak przewijać dziecko, warto na chwilę pochylić się nad przewijakami dla niemowląt. Z przewijaniem jest jak z ćwiczeniami na macie – dobre podłoże to podstawa bezpieczeństwa i komfortu. Na rynku znajdziemy szeroki wybór różnych rodzajów przewijaków. Najpopularniejszymi z nich są klasyczne przewijaki na łóżeczko oraz komodę.
Przewijak na łóżeczko – przewijak usztywniany, który za pomocą specjalnego systemu mocujemy na łóżeczku dziecka. Wybierając przewijak na łóżeczko, zwróć uwagę na materiał, z jakiego został wykonany. Folia (obowiązkowy element pokrycia przewijaka) nie powinna zawierać szkodliwych dla malucha ftalanów. Dobry przewijak jest także wyposażony w podwyższone boki, które uniemożliwią wypadnięcie dziecka z przewijaka.
Przewijak na komodę – idealna opcja, jeśli w pokoiku dziecka masz nieco więcej miejsca i możesz wyposażyć go właśnie w specjalną komodę do przewijania. Ten typ przewijaka jest wygodniejszą opcją dla samych rodziców. Podczas przewijania malucha nie trzeba się aż tak mocno pochylać, co jest zbawienne dla kręgosłupa – szczególnie kobiet, które są świeżo po porodzie.
Maty do przewijania – ten trzeci typ przewijaków może posłużyć także jako klasyczny przewijak na komodę. W przeciwieństwie do tych profilowanych modeli mata jest płaska i miękka. Dzięki temu można położyć ją w dowolnym miejscu – na komodzie, podłodze czy łóżku rodziców.
Prawidłowa technika przewijania dziecka
Jeśli masz już wybrany przewijak, pora na omówienie tego, jak bezpiecznie i bez stresu zmienić dziecku pieluszkę. Pamiętaj, żeby przewijać dziecko natychmiast, kiedy pieluszka się zabrudzi. Pozostawienie zanieczyszczonej pieluchy powoduje ryzyko powstawania infekcji i odparzeń na delikatnej skórze noworodka. Zwykle częstotliwość zmiany pieluchy wynosi co około 3-4 godziny.
Przed rozpoczęciem przewijania przygotuj: pieluchy jednorazowe, pojemnik na zużyte pieluszki, nawilżane chusteczki przeznaczone do skóry niemowląt, tłusty, ale łagodny kosmetyk przeciw powstawaniu odparzeń, ubranko na zmianę (nigdy nie wiesz, kiedy się przyda). Dobrze jest też mieć przy sobie zabawkę (np. grzechotkę), którą zajmiesz malucha.
Ostrożnie przejdź do przewijania dziecka:
Krok 1 – Połóż dziecko plecach na przewijaku dla niemowląt. Jeśli nim nie dysponujesz, połóż na płaskiej powierzchni (np. łóżku czy podłodze wyścielonej kocem).
Krok 2 – Rozepnij zabrudzoną pieluszkę, przetocz dziecko na bok i wyciągnij pieluszkę spod pupy. Nigdy nie ciągnij dziecko za kostki do góry! Natychmiast zamknij pieluszkę i wyrzuć ją.
Krok 3 – Oczyść okolice krocza oraz pośladki dziecka, trzymając się kierunku od przodu do tyłu (w innym razie narazisz malucha na niebezpieczne infekcje – zasada ta tyczy się szczególnie dziewczynek). Jeśli dziecko wierci się lub marudzi, postaraj się skupić jego uwagę na zabawce. Pamiętaj też o tym, by przez cały czas mówić do dziecka, aby poczuło się w tej sytuacji w pełni komfortowo.
Krok 4 – Starannie zabezpiecz pupę dziecka przed odparzeniami (np. cienką warstwą przeznaczonego do tego celu kremu). Podczas tej czynności również unikaj pociągania dziecka bezpośrednio za nóżki. Nakładanie kremu zabezpieczającego, podobnie jak w przypadku oczyszczania, powinno odbywać się w kierunku od przodu ku tyłowi (nigdy odwrotnie!).
Krok 5 – Załóż czystą pieluchę, pamiętając o tym, by nie była zapięta ani zbyt luźno, ani za ciasno.
Przewijanie poza domem – jak robić to bezpiecznie?
Przewijanie maluszka w zaciszu domowym to sytuacja dosyć komfortowa. Mamy pod ręką wszystkie niezbędne kosmetyki, całą skarbnicę ulubionych zabawek dziecka, pojemnik na pieluszkę i znajome, bezpieczne otoczenie. Problem pojawia się natomiast, kiedy rodzice chcą wyjść z domu. Jak przewijać dziecko bezpiecznie poza warunkami domowymi? Na to też są sposoby!
Będąc z maluchem na spacerze, najbezpieczniejszym wyjściem jest przewinięcie dziecka bezpośrednio w wózku. Takie warunki zapewnią nie tylko maksymalną higienę, ale też komfort – zarówno dla Ciebie, jak i Twojej pociechy. Podłóż wcześniej pod pupę dziecka tetrową lub muślinową pieluszkę. Jeśli pogoda na to pozwala, a Ty jesteś z dala od hałasu czy tłumów (np. w parku), możesz także przewinąć dziecko w plenerze. Idealne są do tego nawet ławka czy po prostu… trawa. Pamiętaj tylko, by pod żadnym pozorem nie kłaść dziecka bezpośrednio na brudne powierzchnie. Podobnie sytuacja wygląda w publicznych toaletach. Dziś w wielu restauracjach czy stacjach benzynowych możemy znaleźć toalety przystosowane do przewijania dzieci na specjalnych stolikach. Zawsze pamiętaj o tym, by pod pupę dziecka położyć pieluszkę, kocyk czy chociażby wyłożyć ją warstwą ręczników papierowych.
Jeśli wybierasz się z dzieckiem w zaplanowaną podróż, warto wyposażyć się w przewijak podróżny. Przewijak podróżny jest lekki, mobilny i można go wygodnie zwinąć, a następnie wrzucić do bagażnika auta. Idealnie sprawdzi się podczas przewijania dziecka w samochodzie czy hotelu. Jeśli masz więcej miejsca, możesz także zabrać ze sobą przewijak z domu. Pamiętaj tylko, bo wziąć ze sobą wymienny pokrowiec na przewijak – nigdy nie wiadomo, jakie sytuacje awaryjne przytrafią się z maluchem w podróży.
Umiejętność przewijania dziecka to kwestia praktyki, którą na całe szczęście szybko można opanować. Mamy nadzieję, że z tymi zasadami nie będziesz się niczego obawiać, niezależnie od warunków!
Komentarze
Aktualnie brak komentarzy!
Zostaw swój komenatarz