English site
DARMOWA WYSYŁKA OD 199 ZŁ!

5 sprawdzonych sposobów na usypianie dziecka

person Opublikowano przez: Albero Admin list W: Blog Dnia: comment Komentarzy: 0 favorite Kliknięć: 2582

Mimo najszczerszych chęci i ogromnych starań ze strony rodziców, usypianie bobasa bardzo często nie należy do zadań łatwych, czy szybkich. Tymczasem regenerujący, głęboki sen dziecka jest niezbędny nie tylko dla zapewnienia mu dobrego samopoczucia i odpowiedniej energii, ale również dla jego zdrowia i prawidłowego rozwoju. Czy wiesz, jak radzić sobie z kapryśnym maluchem, kiedy kołysanki i bajki na dobranoc zawodzą? Oto kilka sprawdzonych metod, które pomogą Ci w tej niełatwej, wieczornej batalii!

Dlaczego dzieci mają problemy z zasypianiem?

Jeśli Twój maluch jest szczególnie marudny i kapryśny, upewnij się, że wszystkie jego podstawowe potrzeby zostały w pełni zaspokojone. Bardzo często dziecko nie może zasnąć, jeśli:

- jest głodne,
- jego pieluszka jest zabrudzona,
- przed usypianiem został nadmiernie pobudzony,
- potrzebuje dłuższej bliskości z rodzicem.

Usypianie dziecka warto poprzedzić codziennym rytuałem, który pomoże mu unormować cykl dnia. Kolacja, zmiana pieluszki na czystą, a nawet czyste śpiworki do spania dla niemowlaka oraz pachnące pościele dla dzieci mogą sprawić, że maluch chętniej i szybciej zaśnie. Jeśli jednak pomimo wykonania wszystkich podstawowych czynności usypianie dziecka nie przynosi żadnego skutku i maluch jest niespokojny, warto przytulić go do siebie i delikatnie ukołysać.

Śpiworek do spania Mini Kwiecista Polana F001

Poczucie bliskości i bezpieczeństwa może odgrywać kluczową rolę w zapewnieniu dziecku właściwych warunków do zaśnięcia. Nie bez znaczenia jest również właściwie przygotowanie pokoju dziecięcego. Pamiętajmy o tym, by odpowiednio go przewietrzyć, wyłączyć wszystkie ostre światła, a także zadbać o to by sen dziecka nie został zakłócony żadnym niepożądanym hałasem.

Ostatnimi czynnikami, które mogą utrudniać zasypianie dziecka, są jego dolegliwości zdrowotne. Jeśli bobas ma czkawkę, kolkę lub boli go brzuszek, najprawdopodobniej nie zaśnie. Podstawą w takiej sytuacji jest przede wszystkim zachowanie spokoju i maksymalna wyrozumiałość. Jeśli dziecko nie może zasnąć od dłuższej chwili zapewne będzie to frustrująca sytuacja dla zmęczonych rodziców, jednak warto pamiętać, że dziecko może wyczuć niepokój i frustrację, co sprawi, że usypianie niemowlaka będzie jeszcze trudniejsze.

Pościel z wypełnieniem C2 120x80 Boho Beige B002

Zadbaj o komfort otoczenia i dobrą temperaturę

Aby właściwie zadbać o długi i spokojny sen dziecka, warto troszczyć się o jego komfort i dobre samopoczucie przez cały dzień. Bliskość z rodzicami oraz poczucie bezpieczeństwa mogą odegrać kluczową rolę. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na usypianie dziecka jest zapewnienie mu spokojnego, pełnego miłości środowiska, a wszystkie ewentualne konflikty powinny być rozwiązywane w domu bez awantur i wrzasków.

Bardzo istotna jest również aranżacja i odpowiednia atmosfera pokoju dziecięcego. Warto zadbać o delikatne światło oraz łóżeczko wyposażone w baldachimy i moskitiery, które ograniczają dziecku zewnętrzne bodźce. Doskonale sprawdzi się również grająca spokojną kołysankę karuzela nad łóżeczkiem, a także otulacze dla niemowląt, które zwiększają komfort i poczucie bezpieczeństwa.

Otulacz muślinowy Boho Beige B002

5 sposobów, jak usypiać małe dziecko — porady dla każdej mamy!

Jeśli pomimo zapewniania maluszkowi najlepszych warunków do zasypiania i zaspokojenia wszystkich jego potrzeb usypianie wciąż stanowi trwające zdecydowanie zbyt długo wyzwanie, warto zapoznać się z kilkoma sprawdzonymi trikami, które tę czynność ułatwią. Ponieważ każde dziecko jest inne, warto wypróbować wszystkie metody, aby wybrać tę najlepszą, dającą najszybsze efekty.

1. Delikatne kołysanie niemowlaka przytulonego do piersi to jeden z najpopularniejszych i najskuteczniejszych sposobów, który znacząco skraca czas usypiania dziecka.
2. Otulenie maluszka kocykiem lub specjalnym otulaczem, które zadbają o jego poczucie bezpieczeństwa.
3. Delikatna muzyka puszczona w tle również może wpłynąć korzystnie nie tylko na szybkość zaśnięcia, ale również na jakość i długość snu malucha. Powinna być jednak puszczona bardzo cicho i stanowić tło usypiania, a nie główny element. Doskonale sprawdzą się miksy wyciszające i relaksacyjne.
4. Jeśli dziecku brakuje bliskości z rodzicami, dobrym sposobem może okazać się zasypianie z nim. Według Williama Searsa jest to również doskonały sposób na budowanie silnej relacji z dzieckiem. Metoda ta sprawdza się jednak tylko w przypadku małych dzieci.
5. Sporą popularnością cieszy się również metoda Harvey’a Karpa, znana także pod skrótem 5S. Jego sposoby na usypianie dziecka stanowią właściwie zbiór powyższych czynności z niewielkimi modyfikacjami:

a. Spowijanie — otulenie dziecka w sposób zapewniający mu odpowiedni komfort oraz ciepło, dające poczucie bezpieczeństwa.
b. Stabilna pozycja — taką pozycję zapewniamy maluszkowi poprzez ułożenie go owiniętego na boczku, tak aby główka była skierowana nieco w dół.
c. Szum zamiast muzyki — ma on przyczyniać się do odtworzenia środowiska, z jakim dziecko zdążyło się oswoić w brzuszku mamy. Szum można odtworzyć za pomocą materiałów znalezionych w internecie, a nawet włączając niektóre urządzenia domowe.
d. Skokołysanie — ruch polegający na energicznym kołysaniu dzieckiem w taki sposób, by nie sprawić mu dyskomfortu, ale by jednocześnie główka maluszka delikatnie się kołysała. Szkraba kładziemy na przedramiona i stabilizujemy jego główkę.
e. Ssanie — ponieważ jest to odruch, który bardzo uspokaja dzidziusia w pierwszych miesiącach jego życia, może się okazać również niezastąpiony podczas jego usypiania. Warto pamiętać jednak, że ze smoczka należy zrezygnować mniej więcej, kiedy dziecko skończy pół roku, aby zapobiegać ewentualnym wadom zgryzu.

Baldachim do łóżeczka jasny beż

Pamiętaj, że podczas usypiania maluszka liczy się cierpliwość, wyrozumiałość i duża doza miłości. Wypróbuj wszystkie metody i wybierz najlepszą, taką, która skutecznie ukołysze do snu Twojego szkraba!

Komentarze

Aktualnie brak komentarzy!

Zostaw swój komenatarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
Załóż nowe konto
Masz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło